Wybierając się na poszukiwanie minerałów warto się odpowiednio przyszykować. Najważniejsze jest przygotowanie merytoryczne – trzeba wiedzieć gdzie i czego szukać. W tym celu warto poczytać w przewodnikach geologicznych o danej lokalizacji oraz o występujących tam minerałach i ich cechach. Wiele ciekawych informacji o lokalizacjach można również znaleźć w czasopiśmie Otoczak. Po zgłębieniu literatury warto przejrzeć mapy obszaru w który się wybieramy.
Następnie zabieramy się do pakowania plecaka, który musi zawierać:
* Solidny młotek, najlepiej młotek geologiczny. W przypadku, gdy planujemy głębszą eksploatację warto mieć ze sobą kilof i ciężki młotek do rozbijania skał.
* Dłuta (z twardej stali, najlepiej z gumową osłonką osłaniającą rękę przed uderzeniem młotka) – niezbędne do wykuwania okazów.
* Saperka- przydatna do przekopywania hałd, usuwania zwietrzeliny.
* Miska do płukania złota- potrzebna w przypadku, gdy wyruszamy na poszukiwanie minerałów ciężkich np. w osadach rzecznych (złoto, granaty, magnetyt) – poszukiwania szlichowe.
* Notes i długopis – warto zapisać sobie szczegóły z lokalizacji, wykonać szkic sytuacyjny. Może przydać się do tego również aparat fotograficzny.
* Gazety lub inny papier do zabezpieczenia i zapakowania znalezionych okazów. Można również mieć ze sobą ligninę lub watę, oraz jakieś małe pudełka do zapakowania delikatniejszych okazów.
* Przybory do rozpoznawania cech minerałów (lupa, płytka porcelanowa, ostrze stalowe, drut miedziany, magnes – patrz rozpoznawanie minerałów). Przydatny może być również rozcieńczony kwas solny do rozpoznawania węglanów.
* Mapa, przewodnik geologiczny, kompas.
* Odpowiedni strój terenowy – wygodne buty, kurtka przeciwdeszczowa, okulary ochronne.
Niezbędny sprzęt dla poszukiwacza minerałów można kupić w sklepie internetowym GeoGut profesjonalne akcesoria geologiczne * Sklep internetowy GeoGut